2/3.05.2016 – Miasteczko Strażackie

Miasteczko Strażackie

2 i 3 maja br. odbyły się Dni Piastowa 2016. Główne wydarzenia skupiające tysiące ludzi miały miejsce na placu naszej OSP. My również mieliśmy swój udział w tym wydarzeniu organizując Miasteczko Strażackie.

W godzinach 11:00-15:00 w poniedziałek oraz wtorek, mieszkańcy Piastowa mieli niesamowitą okazję zapoznać się z tajnikami pracy strażaka. Zorganizowaliśmy z okazji Dnia Strażaka, Miasteczko Strażackie. Podczas Miasteczka odwiedzający nasze stoisko mogli zobaczyć sprzęt jakim dysponujemy, poznać jego zastosowanie, obejrzeć specjalną prezentację na temat jednostki, czy sprawdzić swoje możliwości z zakresu Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej na manekinie Little-Anne. Wszyscy mogli spróbować swoich umiejętności na stoisku z trójnogiem ratowniczym oraz nożyco-rozpieraczem, gdzie trzeba było wykazać się precyzją przy przenoszeniu gumowego klina z pachołka, na pachołek – podczas którego liczyła się świetna zabawa. Równolegle można było odwiedzić mini stoisko Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która prowadziła nabór do swojej struktury. Tutaj najmłodsi mogli zapoznać się ze środkami ochrony indywidualnej strażaka oraz otrzymać upominek. We wtorek dodatkowo przeprowadzono dwa pokazy – o godzinie 11:00 oraz 13:00. Obydwa pokazy dotyczyły pożarów wewnętrznych. Pierwszy z nich był prezentacją zjawisk pożarowych na makiecie „Domek dla lalek”, który miał odzwierciedlić pokój w którym dochodzi do pożaru. Obserwatorzy mogli między innymi takie zjawiska jak rozgorzenie czy backdraft. Zaś drugim pokazem, była symulacja pożaru mieszkania, podczas którego poszkodowany został właściciel lokalu, który podjął nieskuteczne działania gaśnicze. Po dojeździe zastępu na miejsce strażacy symulowali poruszanie się po klatce schodowej, chłodzenie gazów pożarowych, wentylację taktyczną, ewakuację osoby poszkodowanej czy udzielanie KPP. Po festynie, wieczorem na scenie zlokalizowanej na placu można było posłuchać takich gwiazd jak Zenek Martyniuk, Artez, Long&Junior czy Enej.

Serdeczne podziękowania należą się dla :
– Drukarni Cyfrowej GIGA-STUDIO,
– Agencji TOTU TOTAM,
– Zespołu Pogotowia Ratunkowego PIASTUN,
– wszystkim członkom OSP i MDP, którzy uczestniczyli czynnie w festynie.

Zapraszamy za rok!

Fot. Grzegorz Brycki, Małgorzata Michnowska i Dominika Pietkiewicz