25.02.2017 – Ćwiczenia z pożarów wewnętrznych

25 lutego br (sobota) nasi strażacy zebrali się na zbiórce podziału bojowego, której tematem przewodnim były lance gaśnicze, wykorzystywane są przy pożarach wewnętrznych.

Zbiórka rozpoczęła się chwilę po godzinie 09:00. Pierwszą jej częścią była prezentacja multimedialna, na której przedstawiono lance gaśnicze różnych producentów, znajdujących się na polskim rynku; porównano ich wydajności; przeznaczenia i budowę. Ponadto, podczas prezentacji omówiono zastosowanie lancy oraz osprzęt, który pomoże ratownikom przy skutecznym działaniu nią, podczas pożarów. Omówiono również wariant działania urządzeniem gaśniczo-tnącym CSS Cobra. Po krótkiej prezentacji, nasi członkowie wyruszyli zastępami GCBA i SLRR na teren naszego obiektu szkoleniowego – jakim jest jeden z piastowskich pustostanów.
Tam, przeszliśmy do części praktycznej, podczas której zaprezentowano działania lancy, wymianę głowic i końcówki. Również przećwiczono przebijanie się lancą przez ściany oraz drzwi „na sucho”, czyli bez podawania środka gaśniczego. Podczas z jednej prób przebicia się lancą przez ścianę, uległa ona awarii, która uniemożliwiła Nam podawanie przez nią środka gaśniczego. Mimo usterki, zgodnie z konspektem, kontynuowano ćwiczenia „na mokro”, lecz bez podpinania zaworu liniowego do lancy.
Podczas ćwiczeń skupiono się również na:
– współpracy ratowników oraz prowadzeniu korespondencji,
– prawidłowym budowaniu linii gaśniczych z wykorzystaniem pakietu wężowego,
– tworzeniu pakietu wężowego Cleveland Lay,
– operowaniu prądami gaśniczymi,
Na koniec przećwiczono założenie z pożarem piwnicy, do którego był znacznie utrudniony dostęp.

Siły i środki:
589[M]77 – GCBA 5/36 Scania P410
589[M]78 – SLRR Mercedes Benz GD290

Szczególne podziękowania dla naszej druhny Małgorzaty Michnowskiej i Kacpra Pakuły, za udokumentowanie naszych zmagań podczas ćwiczeń!

Galeria dh Małgorzaty Michnowskiej:

Galeria Kacpra Pakuły: