Pracowity początek roku

Pracowity początek roku

3 stycznia 2016 roku (niedziela) o godzinie 14:42, dyżurny SKKP Pruszków zaalarmował naszą jednostkę. Zgodnie z jego dyspozycją, zastęp GCBA z pełną obsadą udał się alarmowo do pożaru warsztatu w Pruszkowie przy ul. Królowej Jadwigi. W trakcie dojazdu został jednak zawrócony do koszar. Spokój nie trwał zbyt długo…

Tuż po 16:30 nasza syrena zawyła ponownie. Tym razem zastęp GBA udał się alarmowo do pożaru śmietnika na terenie jednej z firm przy ulicy Orzeszkowej w Regułach (gm. Michałowice). Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu dowódcy, stwierdzono pożar kontenera na śmieci na prywatnej posesji. Nasze działania polegały na podawaniu prądu wody za pomocą szybkiego natarcia oraz przelewaniu i dogaszaniu. Z uwagi, że zdarzenia miało miejsce na prywatnej posesji na miejsce zadysponowano patrol Policji. Działania trwały kilkadziesiąt minut. 

Siły i środki: 
589[M]75 GBA 2.7/25 Renault Midlum – OSP Piastów
Policja

 Fot. Jarosław Jaworski

4 stycznia 2016 roku (poniedziałek) również był dosyć pracowity. Chwilę, po 19:00 dyżurny SKKP Pruszków zaalarmował Nas. Zgodnie z jego dyspozycją, zastęp GBA alarmowo udał się do wybuchu w okolicach przedszkola przy ulicy Głównej w Nowej Wsi (gm. Michałowice). Po dojeździe na miejsce, zastano 2 zastępy OSP Nowa Wieś, które prowadziły poszukiwania docelowego miejsca wybuchu. Wspólnymi siłami znaleziono docelową posesję, na terenie której doszło do wybuchu. W wyniku wybuchu zawaleniu uległa konstrukcja przybudówki. Prawdopodobną przyczyną wybuchu był piec. Z polecenia KDR nasze dalsze działania polegały na przeszukaniu gruzowiska pod kątem osób poszkodowanych. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Działania trwały ponad godzinę. 

Siły i środki:
589[M]75 GBA 2.7/25 Renault Midlum – OSP Piastów
589[M]65 GCBA 15/60 Volvo FM – OSP Nowa Wieś
589[M]66 GBA 2.5/24 Mercedes Benz Atego – OSP Nowa Wieś

Równolegle, gdy zastęp GBA prowadził działania w miejscowości Nowa Wieś – o godz. 19:41 syrena w naszej jednostce zawyła ponownie. Zgodnie z dyspozycją SKKP Pruszków, zastęp GCBA alarmowo udał się na ulicę Wysockiego w Piastowie, gdzie miała palić się altanka śmietnikowa. Po dojeździe i rozpoznaniu, nasze działania polegały na gaszeniu jednym prądem wody w natarciu oraz przelewaniu i pracach rozbiórkowych. Spaleniu uległy śmieci i rzeczy niewiadomego pochodzenia, składowane pomiędzy altanką śmietnikową, a rozdzielnią elektryczną. W wyniku promieniowanie cieplnego, jakie wytwarzał pożar, zostały uszkodzone 3 pojazdy zaparkowane w pobliżu. W działaniach również uczestniczył zastęp JRG PSP Pruszków. Akcja trwała około godziny. 

Siły i środki:
581[M]23 GBA 2.5/16 Man TGM 15.290 – JRG Pruszków
589[M]77 GCBA 5/24 Jelcz 010 – OSP Piastów

Fot. Małgorzata Michnowska

Kamil Rosa

Członek OSP w Piastowie.