WRZESIEŃ 2016 – Wichura w Piastowie!

W niedzielny wieczór (04.09.2016) przed godziną 21:00 nad Piastowem oraz okolicami przetoczyła się gwałtowna burza. Wyrządziła wiele szkód – łamiąc drzewa, zrywając dachy, uszkadzając elementy infrastruktury ulicznej miasta. Najbardziej ucierpiała północna część miasta. 

Dyżurny SKKP Pruszków zaalarmował naszą jednostkę o godzinie 20:58. Pierwszy do działań wyjechał zastęp GBA, zaś po kilkunastu minutach zastęp GBMt. Obydwa zastępy podejmowały miejscowe zagrożenia przy ulicach: Piłsudskiego, Sobieskiego, Lisa-Kuli, Piasta, Żółkiewskiego, Sowińskiego, Prądzyńskiego oraz  Żbikowskiej.  Większość zdarzeń dotyczyła powalonych drzew, konarów i gałęzi na chodniki i ulice. Ponadto, zabezpieczaliśmy i usuwaliśmy zerwane elementy dachów na budynkach jedno i wielorodzinnych oraz elementów infrastruktury ulicznej. Łącznie, pierwszego dnia obydwa zastępy odnotowały 18 interwencji. Ostatni zastęp do koszar powrócił przed godziną 02:00. 

W poniedziałek (05.09.2016) odnotowaliśmy kolejne zdarzenia, związane z usuwaniem skutków niedzielnej wichury. W godzinach porannych zastęp GBMt usuwał powalone drzewo na parkingu przy ul. Sobieskiego, zaś po południu przy ulicy Sowińskiego. W godzinach po południowych do działań wyruszył również zastęp GBA, który pomagał policji w otwarciu mieszkania przy ul. Harcerskiej oraz usuwał zwisający konar przy ulicy Piasta. 

W niektórych zdarzenia współdziałaliśmy z zastępami JRG PSP Pruszków. 
W następne dni, interweniowaliśmy jeszcze kilkukrotnie, gdzie usuwaliśmy mniejsze miejscowe zagrożenia. 

Fot. Karolina Lubelska i Michał Wójcik

Kamil Rosa

Członek OSP w Piastowie.