STYCZEŃ 2020 – Zagadnienia z ratownictwa wysokościowego u Nas!

Ratownictwo wysokościowe na poziomie podstawowym w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego zawitało do Nas na dobre!

Piastów, jako miasto w aglomeracji warszawskiej położone jest kilkanaście kilometrów od Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy, gdzie znajduje się Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego – która, w razie potrzeby dotrze do Nas bardzo szybko.

Nie demotywuje to Nas do dalszego działania w zakresie tego ratownictwa na poziomie podstawowym – bo jako podmiot KSRG, staramy się samodoskonalić również w tej dziedzinie. Budynków wysokich w naszym mieście czy powiecie nie brakuje. Dzięki ćwiczeniom praktycznym , które odbyły się w miesiącu styczniu 2020 roku, zapoznaliśmy się ze sprzętem, który dotarł do Nas pod koniec 2019 roku, a wkrótce również będzie stanowił wyposażenie naszych wozów strażackich.

Dwie zbiórki praktyczne, w ramach tego samodoskonalenia udało Nam się przeprowadzić na obiekcie Komendy Powiatowej PSP w Pruszkowie, oraz infrastrukturze, która na jej terenie się znajduje. Kilku naszych ratowników podziału bojowego przyswoiło podstawowe techniki stosowane w tej dziedzinie czy zakres wykorzystywania sprzętu. Podstawowy sprzęt, który posiadamy będziemy mogli wykorzystywać doraźnie i interwencyjnie podczas działań na danym poziomie – a nabyta podstawowa wiedza oraz umiejętności przełożą się na ich skuteczność.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Komendanta Powiatowego PSP w Pruszkowie st.bryg. Dariusza Drzewieckiego oraz dowództwa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Pruszkowie za udostępnienie obiektu – wspinalni oraz infrastruktury, znajdującej się na terenie KP PSP do celów szkoleniowych.

Kamil Rosa

Członek OSP w Piastowie.

Dodaj komentarz