KWIECIEŃ 2016 – Pracowity początek miesiąca

Rozpoczął się kwiecień 2016. Nikt z naszych druhów oraz druhen nie spodziewał się tego, że już jego początek będzie dosyć pracowity. Miesiąc ten charakteryzuje się wzmożonymi wyjazdami do pożarów traw, łąk, lasów oraz nieużytków – jednakże My ani razu jeszcze w bieżącym roku, pod tym kątem nie interweniowaliśmy. Wszystko zaczęło się w Prima Aprilis….

O godzinie 19:01 zostaliśmy zaalarmowani przez SKKP Pruszków do najechania 2 aut przed skrzyżowaniem Alej Jerozolimskich i ulicy Wiejskiej w Regułach. Na miejsce dojechaliśmy wspólnie z zastępem GBA JRG Pruszków. Z polecenia Kierującego Działaniami Ratowniczymi nasze działania polegały na zabezpieczeniu terenu działań oraz uprzątnięcia go ze szkieł i płynów eksploatacyjnych. Nikt z podróżujących pojazdami po przebadaniu przez lekarza ZRM’u nie wymagał hospitalizacji. Działania trwały około godziny. 

Siły i środki:
581[M]21 GBA 2.5/25 Man TGM 15.290 – JRG Pruszków
589[M]76 GBM 1/1 Renault Midliner S150 – OSP Piastów
WRD KPP Pruszków
Pogotowie Ratunkowe

2 kwietnia br., około godziny 16:30 w trakcie powrotu do koszar po ćwiczeniach z zakresu pożarów pożarów wewnętrznych, dyżurna SKKP Pruszków zaalarmowała naszą jednostkę. Zastępy ostatnie 500 m. do koszar przejechało alarmowo, gdzie doszło do reorganizacji ratowników, którzy GBMem udali się do zderzenia 2 aut na skrzyżowaniu al. Krakowskiej i ul. Kujawskiej w Piastowie. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu, stwierdzono zderzenie boczne Citroena oraz Mercedesa – który w skutek uderzenia dachował. Ratownicy w pierwszej fazie skupili się na zabezpieczeniu terenu działań, udzieleniu pomocy doraźnej osobą podróżującym którzy sami opuścili pojazdy przed naszym przybycie oraz odłączeniu akumulatorów. W trakcie prowadzenia tych czynności na miejsce dotarły 2 zastępy JRG PSP Pruszków. W drugiej fazie działań skupiono się na neutralizacji wyciekłych płynów oraz zabezpieczeniu terenu działań. Na miejsce dojechało również pogotowie, które przetransportowało poszkodowanych do szpitala oraz patrole policji ( w tym WRD). Dalsze działania skupiły się na uprzątnięciu elementów karoserii pojazdów oraz samych pojazdów. Z uwagi na prowadzenie działań dochodzeniowych policji, nasze działania trwały do godziny 22:00.

Siły i środki:
589[M]76 GBMt 1/1 Renault Midliner S150 – OSP Piastów
581[M]21 GBA 2.5/25 Man TGM 15.290 – JRG PSP Pruszków
581[M]43 SCRt Renault Kerax – JRG PSP Pruszków 
Policja
Pogotowie Ratunkowe

Fot. Małgorzata Michnowska i Dominika Pietkiewicz

Tego samego dnia, chwilę przed północą otrzymaliśmy kolejną dyspozycję od SKKP Pruszków. Tym razem dotyczyła ona pomiarów stężenia tlenku węgla w jednym z budynków przy ulicy Wiśniowej w Piastowie. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu, stwierdzono duże stężenie tlenku węgla (około 250 PPM) w budynku jednorodzinnym. Na początku przystąpiono do udzielenia KPP osobie podtrutej czadem, wygaszenia piecyka oraz wentylacji budynku z jednoczesnym pomiarem stężenia CO. Na miejsce dotarł również zespół pogotowia ratunkowego – który zajął się poszkodowaną lokatorką, którą następnie przewieziono do szpitala. Równolegle za pomocą toksymetru oraz eksplozymetru prowadzono pomiary stężenia CO w pomieszczeniach budynku. Dopiero, około godziny 02:00 po intensywnej wentylacji przy prowadzeniu równoczesnych pomiarów stężenie czadu spadło do 0 PPM. Zastęp do koszar powrócił o godzinie 02:19.

Siły i środki:
589[M]75 GBA 2.5/25 Renault Midlum – OSP Piastów
Pogotowie Ratunkowe 

Następnej nocy, czyli z 3 na 4 kwietnia, chwilę po godzinie 01:00 zaalarmowano naszą jednostkę. Zgodnie z dyspozycją SKKP Pruszków udaliśmy się zastępem GBA do rozpoznania pożaru poddasza w jednym z budynków jednorodzinnych przy ulicy Słowackiego w Piastowie. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu, stwierdzono brak ognia oraz brak zagrożenia dla życia i mienia. Następnie zastęp powrócił do koszar. Wyjazd ten zakwalifikowano jako FAŁSZYWY ALARM. 

Siły i środki:
589[M]77 GCBA 5/24 Jelcz 010 – OSP Piastów
581[M]21 GBA 2.5/25 Man TGM 15.290 – JRG Pruszków

5 kwietnia br. (wtorek) o godzinie 08:51 zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu między podwórkami przy ulicy Sowińskiego w Piastowie. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu, stwierdzono pożar komory silnikowej Mercedesa. Działania ratowników polegały na podaniu jednego prądy gaśniczego w natarciu, zaś po zlokalizowaniu pożaru skupiono się na dogaszaniu. W międzyczasie na miejsce dojechał zastęp GBA z JRG Pruszków. Działania trwały nieco ponad 30 minut. 

Siły i środki:
589[M]75 GBA 2.5/25 Renault Midlum – OSP Piastów
581[M]21 GBA 2.5/25 Man TGM 15.290 – JRG Pruszków
KP Piastów

Fot. Jacek Zgutka

6 kwietnia br. (środa) o godzinie 07:00, dyżurny SKKP Pruszków zaalarmował naszą jednostkę do zderzenia 2 aut na ulicy Warszawskiej w Piastowie (na wysokości numeru 51). Po dojeździe na miejsce, zastaliśmy działający już zastęp GBA z JRG Pruszków. Nasze działania z polecenia Kierującego Działaniami Ratowniczymi skupiły się na zabezpieczeniu terenu działań oraz uprzątnięciu miejsca kolizji. Działania trwały nieco około 30 minut. 

Siły i środki:
581[M]21 GBA 2.5/25 Man TGM 15.290 – JRG Pruszków
589[M]76 GBM 1/1 Renault Midliner S150 – OSP Piastów
WRD KPP Pruszków

Fot. Jarosław Jaworski

Kamil Rosa

Członek OSP w Piastowie.